«АФРОДІТА»

«Афродіта» – так кодово називалася радіостанція ОУН «Вільна Україна», яка в 1943-1945 роках діяла в Карпатах.

Цінну апаратуру українське підпілля придбало у польсь­кого за 45 тисяч злотих і після технічного доукомплекту­вання та налагодження регулярного постачання пально­го для генераторів, «Афродіта» вийшла в ефір. Передачі, тривалістю по тридцять хвилин, виходили на хвилях 41-43 метри по три-чотири рази на день і велися українською, російською, англійською та французькою мовами.

Цей унікальний проект взявся реалізовувати Ярослав Старух, а от серед його помічників були такі не зовсім типові для підпілля особи, як дівчина Валентина (під псевдо «Зіна») із Наддніпрянської України, що була диктором російсько- та україномовних передач, та Альберт Газебрукс (на псевдо «Західний»). Він був бельгійцем і працював в апараті Еріха Коха, але після одного із боїв з УПА, Альберт потрапляє в по­лон до українського підпілля й погоджується на співпрацю. Саме його голос озвучував передачі англійською, французь­кою, а часом й німецькою мовами.

Альберт Газебрукс з подивом стверджував, що українцям в час війни вдалося створити унікальний феномен самоорганізації суспільства і коли б щось подібне зробили французи чи бельгійці, – це б миттєво здобуло світового розголосу. А так, чи не єдиним голосом українського визвольного руху для Заходу – стали передачі «Афродіти», які озвучував друг «Західний».

У квітні 1945 року МДБ таки виявило розташування «Вільної України» і радіостанцію було знищено гранатами. Важко поранений Альберт Газебрукс після тривалих допитів був засуджений на десять років заслання, а після смерті Сталіна, разом з іншими полоненими із Західної Європи по­вернувся додому.

Святослав Липовецький “Червоно-чорне. 100 бандерівських оповідок”

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста