БІЙ ПІД ГУРБАМИ

Схема бою під Гурбами

24 квітня 2014 р. – 70-та річниця Губівського бою – найбільшого фронтового зіткнення куренів УПА і Внутрішніх військ НКВС, яке велося за принципами загальновійськового бою.

21-27 квітня 1944 р. проведено операцію по оточенню і прочісуванню великого масиву кременецьких лісів під загальним командуванням генерал-майора НКВС Марченкова. До проведення операції було залучено “найбільшу кількість військових сил і оперативних працівників”, зокрема, чотири стрілецькі бригади Внутрішніх військ, 18-й кавалерійський полк НКВС, танковий підрозділ (15 легких танків Т-70), легку авіацію; загальна чисельність використаних військ склала понад 15 тис. осіб (за даними УПА, в бою брали участь підрозділи Червоної армії другої фронтової лінії, так що загальна чисельність радянских військ складала 30-34 тис. чол.).

В їх оточенні опинилися з’єднання УПА-Північ (військовий округ “Богун”) та УПА-Південь (з’єднання “Холодний Яр” та ін. курені) чисельністю близько 4 тис. вояків і новозмобілізованих, а також понад 1 тис. осіб цивільного населення, яке з різних причин залишило свої домівки і переховувалося у лісах.

Під час операції повстанські підрозділи були змушені вести
важкі фронтальні оборонні бої, що проходили з перемінним успіхом. За звітами ВВ НКВС, відбулося 26 бойових зіткнень (боїв), причому деякі з них тривали по 8-11 годин. Кульмінацією стали бої 24 квітня в районі с. Гурби (Горби) Здолбунівського Рівненської обл.

Внутрішнім військам, не дивлячись на застосування кавалерії, танків і артилерії, не вдалося збити повстанців з займаних позицій і видавити їх з лісового масиву на відкритий простір, на тили фронтових військ ЧА в районі м. Кременця. Вранці 25 квітня 1944 р. підрозділи УПА, залишаючи обози і госпіталі, провівши один великий бій в с. Буща, змогли трьома колонами вийти з оточення. Основну частину людських втрат в Кременецькій операції з боку УПА склали новозмобілізовані, поранені та цивільне населення.

Вовк О. Вступ//Літопис УПА. Нова серія. – Т.8. Волинь, Полісся, Поділля. УПА і запілля 1944—1946. – Київ – Торонто, 2006. – С.22

Доповідь командування Внутрішніх військ НКВС Українського округу командуючому військами 1-го Українського Фронту маршалу Радянського Союзу Г.К. Жукову про результати операції з ліквідації банд ОУН в Крем`янецьких [Кременецьких] лісах Рівненської області.

м. Рівне

Доповідаємо про результати операції з ліквідації ОУНівських банд в Крем`янецьких лісах.

Крем`янецькі ліси були місцем найбільшого скупчення ОУНівських бандитів й були основною базою південної групи УПА. На підставі агентурно-розвідувальних даних, а також шляхом допитів затриманих бандитів було встановлено, що загальна чисельність банд, пошарпаних у бойових зіткненнях з нашити військами, зазвичай відходили до Крем`янецьких лісів, де відпочивали, поповнювались й потім знову виходили в південну та центральну частину Рівненської обл. і північну – Тернопільської.

Раніше проведені операції наших військ проти банд в Крем`янецьких лісах закінчувались частковим знищенням окремих зустрінутих банд. Зазвичай банди відходили в глибину лісу, де й переховувались, природні умови сприяли цьому, операції в глибині лісу не проводились.

З метою знищення банд в Крем`янецьких лісах і розгрому цієї їх бази нами було розроблено план великої операції з дорученням найбільшої кількості військових сил й оперативних працівників…

21.04.[1944] до вечора усі підрозділи зайняли висхідні позиції й зранку 22 квітня розпочалось їх просування до лісу.

Операція відбувалась з 21 по 27.04. включно. З першого ж дня операції розпочались бойові зіткнення, спочатку з бойовим оточенням банд, а з просуванням в глибину лісу – з цілими бандами.

З боку бандитів застосовувались міномети, кулемети і ручна зброя.

В лісах і на лісостеповому підйомі бандитами було влаштовано цілу систему оборони: окопи (шанці), бліндажі, завали і т. Ін., які використовувались ними в бойових діях.

В окремих місцях бої тривали по 8-11 годин. Бандити намагались вийти з оточення, переходили до атак та переважно знищувались.

21 квітня відбулось 2 бойових зіткнення, 22 квітня – 2, 23 – 9, 24 квітня – 4, 25 – 4, 26 – 3, 27 – 2 зіткнення.

Захоплено трофеї: гармат – 7, станкових кулеметів – 5, ручних кулеметів – 42, мінометів – 15, з них два – 120- мм, автоматів – 31, гвинтівок – 298, ПТР – 6, пістолетів – 16, німецька рація – 1, набоїв – 45000, мін до мінометів – 539, возів – 120, коней – 129, телефонних комутаторів – 2, телефонних апаратів – 4, бензину – 10 бочок, похідна кухня – 1, мотоциклів – 5, ручних гранат – 789. Окрім того, виявлений один справний літак У-2.

Виявлено багато продовольства і речових складів, з яких по попередніх даних, здобуто: цукру – 35 мішків, жита – 56 тон, кожухів – 270, строчених курток – 75, штанів строчених – 105.

Виявлено та підірвано два склади з німецькими артилерійськими снарядами та мінами.

Виявлена також типографія з 18 ящиками шрифтів.

В складі захоплених живцем є 65 німців, інші 25 німців вбиті. Усі вони, влиті до банди, брали участь в боях.

Наші втрати під час проведення операції складають: вбитими – 11, поранених – 46.

Операцію проведено чітко, точно по плану. Не дивлячись на важкі умови місцевості – густі ліси, глибокі яри і болота, а також часті дощі, на протязі всіх 5 діб операції, офіцери і бійці, які брали участь в операції, проявили зразкову витримку і впертість.

Народний комісар внутрішніх справ УРСР.

Начальник Управління внутрішніх військ НКВД.

Архів СБУ, справа №363, стор.627-628

Звератємо вашу увагу на непропорційно малі втрати ВВ НКВС (11 вбитих) при тому, що вони билися цілий тиждень на незнайомій місцевості проти ворога, який оборонявся на укріплених позиціях! Це явний фальсифікат.

Джерело: мережа інтернет

Копія оригінальної картосхеми Бущанського прориву, виконана працівниками штабу УПА-Південь, 1944 р.//Марчук І. ,Тищенко О. Гурби: квітень 1944 -го. – Рівне, 2007. – с.132.
Реконструкція мапи Грубенського бою, виконана істориком І. Марчуком на основі автентичних матеріалів та схеми подій, віднайденої серед повстанських документів.//Марчук І. ,Тищенко О. Гурби: квітень 1944 -го. – Рівне, 2007. – с.52-53.
Марчук І. ,Тищенко О. Гурби: квітень 1944 -го. – Рівне, 2007. – с.47.
Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста