Грубешівська операція – поляки й українці разом проти комуністів

Нині Польща надає Україні неоціненну допомогу у війні з Росією. Польська держава приймає українських біженців, а натомість надсилає нам танки, ліки, харчі, спорядження, пальне. Ніколи ще в історії стосунки наших народів не були такими теплими.
Але ми співпрацюємо в боротьбі проти імперіалістичної Москви вже далеко не вперше. Сьогодні виповнюється річниця одного з яскравих епізодів нашого бойового братства.
У ніч із 27 на 28 травня 1946 р. загони УПА разом із підрозділами польської антикомністичної організації «Воля і незалежність» («ВіН» – наступниця Армії крайової) вчинили напад на м. Грубешів (тепер – Люблінського воєводства Польщі). Номінальним командиром операції було призначено капітана Юзефа Домбровського («Віктор», «Азія») – командира «ВіН» Грубешівського повіту, але крім складання плану операції він участі в ній не брав. Усіми загонами у місті командував хорунжий УПА Євген Штендера («Прірва», «Нерв»).
Загальний план операції затвердили ще на конференції УПА та «ВіН» 18 травня 1946 р. З української сторони в операції брали участь відділи «Вовки І» (к-р хорунжий Петро Лагола – «Громовий»), «Вовки ІІ» (к-р Євген Ящук – «Дуда»), «Вовки ІІІ» (к-р – Степан Приступа – «Давид»), «Галайда ІІ» (к-р Василь Краль – «Чавс»), кілька боївок Служби безпеки ОУН (під загальним керівництвом Всеволода Пшепюрського («Ікар», «Скоб»), який не брав безпосередньої участі у бою), «торпедні» ланки (реактивних снарядів*) ст. булавного «Сушка» (Григорій Руденко, родом із с. Вовчик Полтавської обл.) та «Володі» – усього 120 чол. У резерві – 30 осіб.
Польськими загонами командували: у місті – поручник Генрик Левчук («Млот»), к-р загону «ВіН» у Холмському повіті; заставами за містом – поручник Чеслав Гайдук («Слепий»), к-р загону «ВіН» у Грубешівському повіті. У групі «Млота» діяли підрозділи поручника Казімежа Вітріляка («Гель», «Друк»), Вітольда Потерухи («Щербатий»), Яна Труся («Гаїк»). У заміських заставах під керівництвом «Слепого» перебували підрозділи поручика Мар’яна Гробовського («Кот»), Юзефа Ясінського («Гром»), Едварда Секульського («Ножице»). Усього: 150-160 чоловік.
За радянськими даними в Грубешеві розташовувалося 214 солдатів військ МВС, у тому числі 105 бійців (65 зі школи молодших командирів та 40 з 5-го батальйону), що прибули до міста 27 травня 1946 р. Розвідка «ВіН» та УПА мала такі дані: 250 осіб НКВС, до 60 – УБП (Управління громадської безпеки, польський аналог МВС), до 60 – Громадянська міліція (МО), 15 чол. – «Штурмівка», виселенча комісія – 20 чол., комендатура міста – 40 чол., Військо польське в казармах – 300 чол., контора Польської робітничої партії (ППР) – до 15 чол. З Військом польським була домовленість про нейтралітет. До речі, серед польських військових був поручник Войцех Ярузельський – майбутній президент Польської Народної Республіки.
Операція почалася о 1:30 28 травня за сигналом до атаки, яким був постріл торпедою (реактивним снарядом) по казармах МВС. На будинок МВС наступали відділи «Вовки» І, ІІ, ІІІ, «Галайда ІІ» та «торпедна» ланка «Сушка» (2 установки); будинок виселенчої комісії – бойовка СБ «Остапа» (20 чол.); на пошту – боївка СБ «Хоми»; будівля УБП – загін «ВіН» «Млота» (25 чол. та «торпеда»); на житлові будинки співробітників УБП – група Яна Труся («Гаїк») (10 бійців «ВіН» та 2 –СБ); на МО – 1 боєць «ВіН» та 2 УПА; на ППР – група Вітольда Потерухи («Щербатий») – 5 чол.
Сигнал до відступу було подано о 2:30.
В результаті операції було завдано значних руйнувань будинкам штабу, казарм, стайнях та гаражів МВС, спалено міст через річку Гучву. Повністю зруйновано приміщення ППР. Штурмом взято будинок УБП, випущено приблизно 30 ув’язнених (українців та поляків). Виселенчу комісію не вдалося знищити, оскільки розвідка донесла помилкові дані щодо кількості та озброєння її членів, які відбили наступ.
Пошта теж була знищена. Міліцію не роззброїли, лише взятли в полон 5 міліціонерів. Ворожі втрати становили 20-30 солдатів МВС, 15 – ППР та УБП, 4 солдати Війська польського (зокрема майор МДБ). Втрати УПА – 2 бійці СБ убитих та 2 поранених. Під час уникнення погоні протягом 28 травня підрозділи УПА втратили ще 6 осіб убитими та 10 пораненими, зокрема поранення отримав к-р операції «Прірва». Загальні втрати загонів «ВіН» склали 4 убитих та 5 поранених.
*«Торпеда» – 150 мм реактивні снаряди від німецького шестиствольного міномета. Снаряди осколково-фугасної дії мали порохові реактивні двигуни, що приводилися в дію від електричної іскри, проте упівці запускали їх із «торпедника» (станка) власної конструкції. Він мав U-подібну форму, до нього вставляли снаряд. Задню частину після наведення «на око» на мету обкладали соломою. Солому запалювали, від неї запускався пороховий двигун, і снаряд вилітав.

 

Будівля МВС у м. Грубешеві, яку розбили під час спільного нападу УПА і ВіН на місто в ніч з 26 на 27 травня 1946 року.
Будівля МВС у м. Грубешеві, яку розбили під час спільного нападу УПА і ВіН на місто в ніч з 26 на 27 травня 1946 року.
Партизани ВіН і УПА на Грубешівщині в 1946 році.
Євген Штендера (“Прірва”) – командувач операцією з українського боку.
Євген Штендера (“Прірва”) – командувач операцією з українського боку.
Переговори між делегаціями УПА і ВіН щодо припинення вогню.
Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста