ЛИПА

Я смертю вирізьбив: ти стань і прочитай –

Одне святе є в світі – кров людей хоробрих,

Одні живуть могили – вірних Батьківщині.

Юрій Липа

Юрій Липа на початку XX століття був відомий українській Одесі як син лікаря та письменни­ка, одного з організаторів «Брат­ства тарасівців», члена Директорії УНР та одного з авторів першої Конституції УНР – Івана Липи. У 1917 році, в сімнадцятилітньому віці він вступить до Гайдамацької дивізії та візьме участь у боях проти більшовиків на вулицях Одеси. У 1920-х Юрій Липа стане відомим як студент медицини По­знанського університету, випускник школи підхорунжих та школи політичних наук Варшавсько­го університету.

У 1930-х він на повен голос заявить про себе як поет, який не лише пише, але й організовує навколо себе мистець­ке середовище. Саме він був організатором літературних груп «Варяг» і «Танк», журналу «Ми».

На зламі 1930-1940-х Липа прославився як теоретик української геополітики. Тоді він опублікував знамениту трилогію: «Призначення України» (1938) «Чорноморську доктрину» (1940) та «Розподіл Росії» (1941). У Варшаві ра­зом з кількома професорами-українцями Юрій Липа ство­рить Український Чорноморський Інститут.

Під час II Світової війни він буде відомим не лише се­ред українців. У 1943-му, коли нацисти почнуть загравати з різними національностями, його привезуть до Берліна, де запропонують очолити маріонетковий уряд України. Але Липа повернеться до Варшави. Цього ж року отримає ульти­матум від Армії Крайової покинути Польщу.

В час, коли військо та мирне населення масово втікало на Захід, Юрій Липа із дружиною та двома доньками оселяться на Львівщині. Тут він буде лікарем куреня УПА «Переясла- ви». Завдяки його праці «Ліки під ногами», націоналістичне підпілля даватиме раду із численними хворобами та пора­неннями.

В серпні 1944 року енкаведисти просто із медичним приладдям забрали Липу з дому, а через три дні тіло лікаря було знайдене за чотири кілометри від власного будинку, по- звірячому пошматоване штик-ножами та медінструментами.

Юрію Липі вдалося сповна реалізувати своє призна­чення у різних іпостасях, а відтак його «Призначення» залишається не просто поезією, а свідченням непростого життєвого шляху автора:

Коли прийшла пора і ти дозрів

У муках днів, у боротьбі з собою,

Як образ берегів в імлі, на морі, –

В одній хвилині з’явиться тобі

Твоє призначення земне і зміст.

То лиш приходить раз, але назавжди.

Не стерти образу цього тобі,

Ти не втечеш, дивись вперед – і знай:

Одно тобі зосталось тільки: жити ним,

І сповнитися ним, воно – від Бога.

Як же ж не вчув призначення свого, –

Ти ще не жив, і ще не вартий вмерти.

Святослав Липовецький “Червоно-чорне. 100 бандерівських оповідок”

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста