ЛИСТОПАДОВИЙ ЗРИВ

18 жовтня 1918 p. українська парламентарна репрезентація скликала у Львові збори всіх українських послів австрійського парламенту, галицького і буковинського сеймів, представників політичних партій, духівництва та студентства Галичини та Буковини.

З усіх земель України на початку століття в найтяжчому становищі перебувало Закарпаття. Селянство залишилося в економічній залежності від дідичів, переважно угорського походження. Безземелля змушувало селян шукати підробітків, а дістати їх вони могли тільки в поміщицьких господарствах, бо промисловість була дуже слабо розвинена і не потребувала багато робітників. Наслідком злиденного життя був масовий виїзд за океан – до США та Канади.

Тяжким тягарем для Закарпаття була влада Угорщини. Здобуту для частини Закарпаття автономію було скасовано. Урядовою мовою і мовою викладання у школах стала угорська. Природним наслідком посилення мадяризації було посилення москвофільства, угорський уряд “придушив” рух москвофілів і в 1914 р. суд у Мармароському Сиготі засудив до ув’язнення групу селян, які перейшли до православ’я.

Короткий опис передумов та подій 1 Листопада:

“…Після того, як з кінцем вересня 1918р. Болгарія скапіталювала й Антанта взяла верх, цісар Карло Перший звернувся 16 жовтня до своїх народів із маніфестом про перебудову Австрії на звязкову (федеративну) державу. На цій основі Українська Національна Рада проголосила 19 жовтня українську територію в Австро-Угорщині українською державою в складі австрійської федерації.

…Покладаючись на цісарський маніфест із 16 жовтня українські представники робили у Відні заходи, щоб державний уряд передав у східній Галичині в українські руки. Та замісь того, кабінет містрів запропонував їм кілька дрібних давно вже прийнятих концесій. Переговори тягнулись аж до хвилин, коли до Відня надійшла звістка про довершений у Львові переворот.

1 Листопада 1918 р. у Львові Українська Генеральна Команда (колишній Український Військовий Генеральний Комісаріат) у складі Д. Вітовського, С. Горука, П. Бубела, Б. Гнатевича, І. Цьокана, Іванчука та Д. Паліїва за допомогою 1500 стрільців здійснили героїчний чин – владу у Львові було передано Українській Національній Раді.

Події цього Дня в Історії України отримали назву Листопадового Зриву. Це були початки створення ЗУНР (Західно-Української Народної Республіки) з Президентом Євгеном Петрушевичем та початком україно-польської війни.

Українські землі часто плюндрувалися іноземними загарбниками, але наша сила, наша мужність і відважність перемогли все! Нехай такі приклади боротьби назавжди викарбуються в нашій пам*яті і дадуть поштовх для будівництва нової розкішної України…

Наталя Максюк

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста