ОУНівське підпілля на Донеччині. Частина 6

Далі проводиться операція. В Горлівці я не можу сказати про неї детально, знаю лише, що горлівське Гестапо проводило арешти по всій півночі, а от по Слов΄янську й Краматорську розповім.

Недавно в Краматорську німецьке товариство з такою начеб-то українською назвою «Відродження» довго й посиленно билося рогами, щоб поставити бургомістру Краматорська Володимиру Шопену пам΄ятник, або хоч меморіальну дошку на будівлі, в якій під час окупації була міська Управа. Ми не раз давали відповідь, шо це був ніякий не Шопен, що це насправді Віктор Шопін, росіянин по походженню, 1913 року народження і т.д. Але ті люди з фанатичною впертістю продовжують вимагати йому пам΄ятник. Там є такий товариш Гопченко, який керував цим товариством німецьким. Він доводить, що при німцях красили бордюри, робили заводи, садовили квітки. Я давав інтерв΄ю в газету, здається «Московський комсомолець» і казав: «Да, німці красили бордюри і квітки садовили, але тільки нга могилах!».

Діло в тому, що Шопен, вибачте – товариш Шопен, спочатку працював на СКМЗ імені Сталіна, бачучи міць і силу німецької влади того часу, прийшов до німців і сказав, що він з «бивших», прийміть мене, я вам стану у пригоді. Він став працівником російського відділу Гестапо. Він теж був не поганим свого роду «сискарем». Він організував комуністам таку добру справу: він об΄явив ім: «Прийшли німці, вони вам нічого паганого не зроблять, так що давайте зарегіструємося…». Ті погодилися. (Сміх в залі). «Збираймося в ДК ім. Леніна, ви ж мене знаєте, приходьте з партбілетами». (Сміх в залі). Прийшли. Він зібрав білети, переписав всіх і отправив на крейдяну гору і всіх постріляли. Точно как же Шопен намагався організувати й «Просвіту». Але тут він натикнувся на людей, які пройшли польське підпілля. Він нгатикнувся на того ж самого Стахіва, який дуже чітко, маючи непоганий вишкіл, зрозумів, що Шопен грає абсолютно свою гру. Тоді Стахів погодився, але поставив умову Шопену, що в тій «Просвіті» Шопен повинен бути зіц-головою. Шопен відмовився, сказав, що він не може, його статус цього не дозволяє, бо він є бургомістр!

«Просвіту» організували. Очолив її Данило Гілляка, вона діяла.

Далі треба сказати, що саме Шопен став проводити шалену роботу по ліквідації того самого руху, який він запропонував задіяти. Яким способом? Він заслав туди свого чоловіка – Гандзія – агента абвер групи 203. Цей Гандзій робив в «Просвіті», возив листівки по Краматорську, потім, коли прийшов час, він сів на мотоцикл і поїхав по явочним квартирам ОУНівців і «благополучно» ті, хто не відійшов, в квітні 1942 року були заарештовані.

Мені «подобаються» вислови деяких наших місцевих істориків: «Жертв було мало, тому організації не було». Німці мало розстріляли ОУНівців? Діло в тому, що це «зубатівсько-шопенівська» форма: давайте всіх організуємо і здамо у КГБ. Тоді жертв буде багато?

Я теж вимушений говорити з нашими російськими опонентами їх мовою, мовою статистики, і я підраховував. Дивіться: У Маріуполі по даним НКВД існувало до 300 членів, або прихильників ОУН, але арештовано за весь час було не більше 20-ти. Значить «провали» не були обвальні, люди вміли працювати. У Красноармійську німціми було заарештовано до 10-ти членів ОУН. Це жертви німецького терору, чи ні? Звичайно жертви. В Ольгінському районі арештували бургомістра Ястрембського, – вивезли, його заступника – вивезли. І це тільки те, що ми хнаємо.

Похапали людей у Слов΄янську. Там взагалі унікальна ситуація була. Арештували все керівництва автокефальної церкви. Їхнього керівника – Ботвіна – розстріляли, а скарбничого получається просто спалили. Тому що фашисти відступали, не вспівали зробити все за інструкцією і спалили вагон з в΄язнями. Я питаю: «Це жертви?!». Відповідь – жертви.
Таке ж можна сказати за Горлівку, де були арешти, так же можна сказати по іншим містам. Я нарахував страчених до 50-ти осіб – членів ОУНівського спротиву. Тобто казати про те, що ОУН щільно співпрацювало з німцями і німці не вели проти них репресії – це неправда.

Інша справа, що німці наштовхнулися на людей, які пройшли школу НКВД, школу польської Діфінзіви і дехто школу Абвера. Ці люди вміли професійно працювати й не давали схопити себе за руку.

Чому на Донбасі замовчували про це підпілля? На ім΄я Хрущова начальник Донецького НКВД надіслав докладну записку, яку розписав Сергійчук. Вони, звичайно, фальсіфікували там дані, і все замовчували, принижували роль ОУНівців. Чому це робилося? Тому, що показувати щось по радянському підпіллю було нічого. Партизан на Донбасі не було. Були самоорганізовані групи, які організувалися пісдя того, як німці провели терор. Як можна сказати, що в Маріуполі люди, які числяться у комуністичному підпіллі, зокрема Мороз, у 1945 році були засуджені разом з ОУНівцями. В Маріуполи комуністи і націоналісти організували співпрацю між собою. Комуністи по можливості постачали ОУНівцям зброю, а націоналісти документи.

Далі буде…

Сашко Добровольський
Джерело: Military Ukraine
Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста