Багато з вас задумувались про участь адвокатів у кримінальній справі. Більш того, зазвичай такі запитання ставляться собі тоді, коли ситуація вже описується відомою фразою: «Пізно пити Боржомі …». Таким чином, є необхідність ще раз повторити коротко і чітко головні юридичні поради тим, хто займається політичною опозиційною діяльністю.
Отже, що Вам потрібно зробити ЗАЗДАЛЕГІДЬ, щоб у критичній ситуації не залишитися без юридичного захисту?
1. Пам’ятайте, що у випадку коли вас затримають, у вас вже не буде ані часу, ані можливості знайти собі адвоката. Так само не варто розраховувати в цій ситуації на родичів і друзів – ще не факт, що вам дадуть повідомити їм про ваше затримання. Тому знайдіть собі адвоката заздалегідь. Як? Найкраще розпитати родичів і знайомих – можливо хтось з них вже стикався з якимись юридичними проблемами і знайшов собі нормального, сумлінного адвоката, який добре зарекомендував себе. Якщо таких немає, то спробуйте пошукати в інтернеті, почитати відгуки про роботу або просто зайти до найближчої юридичної консультації, адвокатської колегії і т.д. Поспілкуйтеся там з адвокатами, придивіться – хто знає, можливо ви зможете обрати когось із них собі в захисники.
2. Коли потрібний вам адвокат обраний, укладіть з ним угоду на ваш захист. При цьому не варто оформлювати угоду на все гіпотетичне слідство вашої душі, достатньо для початку укласти лише угоду на первинні слідчі дії, наприклад – надання юридичної підтримки в разі затримання і допиту в якості підозрюваного або свідка (практика показує, що зі свідків у підозрювані і обвинувачені переводять легко та швидко). Все це прописується в угоді з адвокатом (по суті це окремий випадок договору підряду). Просто прочитайте текст угоди, який вам запропонує адвокат, поставте йому уточнюючі питання і якщо Вас все влаштовує – підписуйте. З одного боку це не залишить вас без адвоката в критичну хвилину, з іншого – дозволить на даному етапі обмежитися мінімальною сумою оплати.
3. Поки органи вами не зацікавилися, ви ходите і радієте, що все зробили правильно і передбачливо. Однак у випадку якщо ви затримані, перед вами стоїть головне завдання – домогтися того, щоб був викликаний саме ваш адвокат, а не хтось інший. Зазвичай всі численні рекомендації з Інтернету з цього приводу зводяться до фрази: «Вимагайте викликати вам адвоката». В теорії так і треба чинити, але як реалізувати це на практиці? Євгенія Хасіс при арешті в Басманному суді вимагала викликати адвоката Олександра Васильєва, але його не викликали. Чому? Що вона зробила не так? Вимагати виклику свого адвоката вам потрібно з першої хвилини, але не тільки на словах. Правильно «вимагати» свого адвоката потрібно таким чином: у БУДЬ-ЯКИХ документах, переданих Вам на підпис (протокол затримання, розписка про відсутність тілесних ушкоджень, протокол допиту, і будь-що іще) вписуйте фразу: «Потребую послуг адвоката ХХХ тел. 8-AAA-BBB-CC-DD, з яким у мене укладено угоду на мій захист. Прошу негайно повідомити йому про моє місце знаходження». От лише коли така фраза з’являється в протоколах, слідчому не залишається нічого іншого, як забезпечити явку цього адвоката.
4. Однак окремі «особливо обдаровані» слідчі люблять нав’язувати своїх адвокатів під різними приводами, у тому числі «не змогли додзвонитися до вашого адвоката», особливо якщо ваша справа гучна і політична. У цьому випадку так само у всі документи вписуємо: «Від послуг адвоката YYY відмовляюся, оскільки йому не довіряю. Вимагаю адвоката YYY не брати участь в слідчих діях у якості мого захисника, в іншому випадку буду скаржитися в адвокатську палату. Вимагаю викликати мого адвоката ХХХ, з яким у мене укладено угоду на мій захист». Опціонально можете додати чому саме не довіряєте чужому адвокату, наприклад: «… оскільки чув розмову між адвокатом і слідчим у якому адвокат YYY обіцяв умовити мене визнати провину» чи «чув про цього адвоката погані відгуки». Втім, це можна і не дописувати, а от повторити запис з пункту 3) про виклик вашого адвоката, з яким у вас укладена угода – не зайве в кожному новому папірці, до тих пір, поки адвокат не з’явиться до вас. Адвокат же YYY, якого вам нав’язував слідчий, якщо не повний, звісно, кретин – побачивши ваш настрій, швидко збере “манатки” і більше ви його у своїй справі не побачите.
5. По ходу виконання попередніх 4 пунктів слідчий буде активно вам нести всіляку ахінею про те, що відмова від адвоката для нього не обов’язкова, про те, що в цей протокол ви не маєте права вписувати такі клопотання та інше. Не вступайте в полеміку – просто ігноруйте і продовжуйте робити те, що зазначено вище.
Джерело: rusverdict.livejournal.com