Поет УПА з Київщини Петро Василенко – “Волош”

Василенко Петро Власович (1921, с. Війтівці Яготинського р-ну Полтавської губернії (нині – Київської обл.) – 2.05.1946 р., Любінецькі ліси Сольської пущі, нині Польща). – політвиховник куреня «Месники», повстанський поет.


Псевдо: «Волош», «Гетьманець», «Полтавець»

Народився в багатодітній (четверо дітей) сім’ї учасника Української революції 1917 – 1921. Батько в 1936 р. був заарештований НКВС і засланий на 10 років.

У часи німецької окупації П. Василенко став підпільником, долучившись до осередку ОУН(б) в м. Яготині під керівництвом працівника міської управи Міхеля Пруца, згодом став одним із керівників осередку.

Разом із своїм дядьком Адрієм Дзюбою у кінці 1943 р. переїхали до м. Любачева на Закерзонні, працювали в Маслосоюзі, активно долучившись до культурного життя. Очевидно, вони налагоджували зв’язки з націоналістичним підпіллям.

На Закерзонні став П. Василенко вояком УПА, політвиховником сотні (далі — куреня) «Месники» й редактором публіцистичного журналу «Лісовик»; редагував інші підпільні видання ОУН і УПА (співредактор збірника документів «Під бойовими прапорами УПА. У боротьбі за волю (репортажі, спогади, звіти, документи з боротьби УПА в 1943-1946 рр.».

Писав вірші, що склали підпільну книжечку «Мої повстанські марші» (1945). Крім журналу «Лісовик», друкувався у виданнях Крайового осередку пропаганди, писав оповідання, гуморески. Не дійшла до нас його «Ода вождю», присвячена Євгенові Коновальцю.

Дядько Василенка пішов в УПА разом із дружиною, мав псевдо ‘Чубчик’ і загинув 1947 р. в рейді на Захід через Чехословачину.

Курінь «Месники» діяв на теренах Західної ВО «Батурин» і протидіяв акції «Вісла». У Любінецьких лісах Сольської пущі над річкою Танвою відтинок командира «Сталя» прийняв бій, у якому загинли «Сталь», П. Волош і ще два стрільці.

До наших днів дожила сестра П.Волоша – Олімпіада.

Поезії П. Василенка перевидані у книгах «Мої повстанські марші» (1996) і «Мої повстанські марші. Від Полтави до Ярослава, від Дніпра по Сян. Спогади, вірші, пісні» (Львів, 2006), упорядникованих Миколою Петренком.

Л-ра: Горинь В. Нові сторінки життєпису поета-упівця. Василенко Петро («Волош» — «Гетьманець» — «Полтавець»). Мої повстанські марші. Від Полтави до Ярослава, від Дніпра по Сян. Спогади, вірші, пісні / упоряд. М. Петренко. — Львів: Ліга-Прес, 2006. — 142 с.: фото. // Український визвольний рух — № 9 — Львів, 2007 С. 309 — 315

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста