Полковник Армії УНР, комендант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів Євген Коновалець у пам’яті багатьох залишився просто «Полковником». За своїх 47 років життя йому неодноразово доводилося брати на себе відповідальність за українську справу.
Ще будучи студентом права Львівського університету, Коновалець став секретарем львівської філії «Просвіти» та членом «Академічної громади». В 22 роки, як один із студентських лідерів, стає членом головної управи Українського Студентського Союзу та, як представник від студентства, ввійшов до «Тіснішого народного комітету» УНДП, на засіданнях якого провідні галицькі політики обговорювали і приймали рішення з найактуальніших питань українського політичного життя в Австро-Угорщині.
В час І Світової війни, під час боїв на Маківці Євген Коновалець потрапляє у російський полон й інтернований до табору військовополонених у Царицино. Але й там він знайшов для себе заняття – розгорнув широку агітаційну роботу серед полонених українців.
А далі була втеча з табору й повернення до Києва. В Україні Коновалець творить одну із найбоєздатніших військових частин Армії Української Народної Республіки (УНР) – Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців.
Як командир Січових Стрільців Коновалець відзначився у боях із більшовиками та денікінськими військами.
Після поразки визвольних змагань Полковник змінює форму боротьби за Українську Державу й з колишніх українських старшин творить Українську Військову Організацію (УВО), а у 1929 році – ОУН.
Ще на початку 1920-х покинувши Україну, Євген Коновалець був змушений жити у Чехословаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії. Він користувався литовським паспортом й установив тісні контакти з політичними діячами Німеччини, Великобританії, Литви, Іспанії та Італії. За його керівництва «українське питання» неодноразово було предметом обговорення Ліги Націй, а сам Полковник, особисто, тримав контакт з кур’єрами з радянської України.
Йому вдалося організувати українські політично-інформаційні служби в багатьох політичних центрах Європи, заснувати клітини ОУН у цілому світі, організувати колишніх стрільців у Громади, створити військовий штаб та підготувати школи для старшинських кадрів…
23 травня 1938 року, зустрівшись у Роттердамі з радянським агентом Павлом Судоплатовим, якого вважав кур’єром із Наддніпрянщини, Євген Коновалець взяв від нього дарунок – коробку цукерок. О 12:15 на центральній вулиці Роттердаму Колсінгель пролунав вибух.
На похороні найвідомішого Полковника Армії УНР, коменданта УВО та Провідника ОУН були присутніми дружина Ольга, генерал Курманович, литовський консул та ще троє співробітників.
Святослав Липовецький “Червоно-чорне. 100 бандерівських оповідок”