Вбивство колишнього старшини Української Галицької Армії, директора Академічної Гімназії у Львові є одним із найдраматичніших атентатів Організації Українських Націоналістів. Адже мова йде про смерть громадсько-активного та впливового українця.
Атентат на Івана Бабія викликав одностайне засудження діяльності ОУН усіма легальними українськими політичними силами, а моральний авторитет Галичини -Митрополит Андрей Шептицький – звернувся окремим пастирським листом щодо дій ОУН. Певною мірою цей атентат коштував популярності націоналістам, але такими були реалії тогочасних подій.
Слід зазначити, що внутрішні правила та принципи ОУН теж особливу увагу звертали на покарання українців. Скажімо, якщо рішення про виконання атентату на представника іншої нації міг самостійно прийняти Крайовий Провідник, то питання смерті українця розглядалось виключно Революційним Трибуналом ОУН. Лише Трибунал, після ретельно проведеного слідства, застосування різних форм попередження, приймав рішення про позбавлення життя «зрадника свого народу».
Головним звинуваченням в сторону директора Бабія було переслідування гімназистів, які прихильно ставились до ОУН та намовляння до співпраці з польською поліцією. Були й інші закиди, які характеризували надзвичайно лояльне ставлення Бабія до Польської держави. Один із прикладів цього – випадок, який трапився під час традиційного вшанування особи маршала Пілсудського. В Академічній Гімназії портрет маршала було обкидано гнилими яйцями, після чого педагогічна рада гімназії на чолі із директором прийняла рішення про виключення з навчального закладу цілого 8-го класу, як найбільш підозрілого у цій справі. Але навіть польська шкільна кураторія не затвердила такого суворого покарання, доручивши провести додаткове слідство.
Іван Бабій двічі був попереджений бойовиками ОУН: вперше його було побито по обличчю, а згодом, в приміщенні гімназії, побито палицями. Причиною таких дій була неодноразова здача гімназистів у руки польської поліції, що спричиняло виключення із гімназії, а інколи й невеликі судові вироки.
Директора гімназії вбили 25 липня 1934 року у Львові. Як виявилось, за Бабієм була закріплена поліцейська охорона і коли атентатник зрозумів, що йому не вдасться втекти, спробував застрелитися. В лікарні бойовик отямився та зізнався, що є членом ОУН і зветься Михайло Цар. 17 серпня від отриманої рани Михайло Цар помер.
Вбивство Івана Бабія було не єдиним атентатом ОУН на представника української нації, але саме воно викликало гостру дискусію в суспільстві й вкотре поставило питання «межі лояльності» до Польської держави.
Святослав Липовецький “Червоно-чорне. 100 бандерівських оповідок”