Василь Кук як командувач УПА-Південь

11 січня минуло 110 років з дня народження Василя Кука, генерал-хорунжого УПА, останнього Голови Проводу ОУН і Головного командира УПА на українських землях (1950-1954). Не буду переказувати біографію останнього керівника визвольної боротьби. З приводу ювілею вже висловилося чимало фахівців, а докладну історію життя й боротьби “Лемеша”, “Юрка”, “Василя Коваля” та ін. висвітлено в безлічі публікацій …

Василь Кук як командувач УПА-Південь Докладніше »

Бої Українських січових стрільців із російськими військами за гору Лисоню

12 серпня 1916 року біля Бережан почалися запеклі бої Українських січових стрільців із російськими військами за гору Лисоню, які тривали до кінця вересня. Російський царат посилав військо, щоб прибрати до своїх рук Галичину. На окупованих землях закрили українські видавництва, розгромили осередки «Просвіти», представників місцевого духовенства заарештували й заслали до Московської губернії. Протидія українців була закономірною. …

Бої Українських січових стрільців із російськими військами за гору Лисоню Докладніше »

Спілка визволення України

11 серпня 1989 року постановою Пленуму Верховного Суду УРСР було реабілітовано  учасників так званої Спілки визволення України у зв’язку з «відсутністю у діях засуджених складу злочину». Процес СВУ був показовою справою, сфабрикованою радянськими каральними органами наприкінці 1920-х років проти провідних діячів української наукової, культурної та церковної інтелігенції, яку звинувачували в антирадянській діяльності. Мета органів ОДПУ …

Спілка визволення України Докладніше »

Мовний закон «Ківалова-Колесніченка»

10 серпня 2012 року набув чинності мовний закон «Ківалова-Колесніченка». Ним було передбачено, що в 13 регіонах України російська мова отримує статус регіональної, який практично прирівнює її до державної. Закон дозволяв використовувати в офіційному діловодстві не українську мову, а ту, якою у конкретному регіоні розмовляє не менш як 10% жителів. Сценарій його підготовки й ухвалення вкотре …

Мовний закон «Ківалова-Колесніченка» Докладніше »

Розстріл 1-го Українського полку ім. Богдана Хмельницького

8 серпня 1917 року у Києві на залізничній станції Пост-Волинський російські полки з кулеметів обстріляли ешелон 1-го Українського полку ім. Богдана Хмельницького, який відправлявся на фронт. Перший український полк імені Богдана Хмельницького був першою українською військовою частиною в російській армії. Він був сформований 1 травня 1917 р. із українців-добровольців, які повернулися з Першої світової війни …

Розстріл 1-го Українського полку ім. Богдана Хмельницького Докладніше »

Роман Шухевич

30 червня 1907 року народився політичний та військовий діяч, Головнокомандувач УПА Роман Шухевич (псевдо Тарас Чупринка). Народився провідник в містечку Краковець, на Галичині у родині судді. Навчався у Народній школі в Кам’янці Струмиловій в 1913-1917 роках. Досягнувши 10-річного віку вступає до Львівської гімназії де здає так званий іспит зрілості. Будучи ще досить юним Роман цікавиться …

Роман Шухевич Докладніше »

Декларація про відновлення Української держави

30 червня 1941 року у Львові Українськими національними зборами проголошено декларацію про відновлення Української держави. Після поразки Української революції 1917-1921 років Україна втратила незалежність, а її землі опинилися у складі СРСР, Польщі, Румунії та Чехо-Словаччини. Однак українці не змирилися. Уряд УНР в екзилі, гетьманські кола та націоналістичні організації продовжили боротьбу за створення незалежної держави. У …

Декларація про відновлення Української держави Докладніше »

В’ячеслав Чорновіл, Переяславська рада, 1992 рік

21 червня 1992 року В’ячеслав Чорновіл, лідер Народного руху України, скликав «Переяславську раду», де розірвав так звану «Переяславську угоду» Війська Запорозького з московією 1654-го року. У місто з’їхались представники козацьких організацій. На «майдані Возз’єднання» Чорновола обрали гетьманом України. “Відсьогодні і допоки сонце світить над Україною, стара присяга цареві московському не діє, бо козацтво її зрікається, …

В’ячеслав Чорновіл, Переяславська рада, 1992 рік Докладніше »

​15 червня 1775 року за наказом Катерини ІІ московські війська зруйнували Запорізьку Січ

​15 червня 1775 року за наказом Катерини ІІ московські війська зруйнували Запорізьку Січ. Запорожці допомогли Москві здобути перемогу в російсько-турецькій війні 1768-1774 років. Повертаючись з османського походу, московські загони на чолі з Петром Текелієм (загалом понад 100 000 чоловік) віроломно і без будь-якого попередження напали на Запорізьку Січ. Це стало повною несподіванкою для козаків, значна …

​15 червня 1775 року за наказом Катерини ІІ московські війська зруйнували Запорізьку Січ Докладніше »

Культурна боротьба за АЗОВ та Маріуполь

Ті, хто не воює за Україну зі зброєю в руках на фронті, повинні воювати за неї в інших вимірах – наприклад, в культурному просторі. Чудовим зразком подібної боротьби є мистецтво азовської художниці Ліберті (інстаграм тут) – мурали на базі полку АЗОВ були зроблені її рукою, а зараз вона працює над спецпроектом “100 облич Маріуполя”. Окремий …

Культурна боротьба за АЗОВ та Маріуполь Докладніше »

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста