Україна: забута історія. Крути – Молода Кров

До Дня пам’яті Героїв Крут 29 Січня!

“Крути. Молода Кров”. Документальний фільм з серії “Україна: забута історія”, проект телеканалу «Мега». Історична реконструкція в сучасному форматі на зразок “Намєдні”. Цікава розповідь про події, особливо для тих, хто мало знав про цю битву раніше.

Зачепив момент наприкінці фільму, коли професійному фахівцеві-фізіономісту дали фотокартки загиблих гімназистів для того, щоб визначити особисті риси ціх людей:

“Такі люди в системі, в яку вони потрапляють, за звичай, використовуються в першу чергу, як те, на що приходиться основний удар, тому що вони не розуміють загрози, вони не намагаються її оцінити, а просто роблять те, що від них вимагається. Їх виховували в тім руслі, щоб були порядними, чесними, прививали речі, які мають бути фундаментальними, притаманними ідеальній людині. Порядність, чесність, відкритість, готовність допомогти, кинутися на захист…”.

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам’ятну гривню.

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста