УПА і американські пілоти

Із спогадів Олекси Конопадського – “Островерха” (грудень 1944 року):
….Зустріч з американськими літунами
Було це вже в грудні, перед моїм відходом до охоронною відділу. Одного дня налетів ушкоджений, з розбитим крилом, американський літак. З нього зіскочило кілька літунів, а машина полетіла в напрямі Бірчі.
В той саме час надбіг відділ чот. “Хріна”. Ми піймали одного парашутиста, але тому, що з нас ніхто не вмів з ним розговоритися, його забрали на село Ляхаву, а чот. “Хрін” спровадив з села Доброї “американців”, через яких порозумівся з ним.
Стрільці його гарно прийняли, оповіли про нашу боротьбу і, не забираючи нічого, хоч він сам їх обдарував, підвезли під село Бірчу і відпустили. Коли парашутист попав в московські й польські руки його побили, пограбували перстені, доляри, кинули в тюрму, кажучи, що це німецький шпигун.
Другий літун, капітан, українець впав біля села Борівниці на полі, а зустрівши селянина, сказав:
“Я капітан американської авіації. Скоро заведіть мене до якогось свідомого українця, щоб я міг собі з ним поговорити, ще заки мене візьмуть большевики й поляки”. Але надбігли озброєні поляки з Борівниці й забрали його. По дорозі почали бити і забирати речі, які мав при собі.
У відповідь на це він кричав до них: “Марш від мене свине польська, ти знаєш, хто я? Я капітан американської армії”.
Його пізніше відставили до Бірчі. Був це добрий аргумент на доказ того, хто такі большевики та яка їхня “демократія”. Третій літун упав біля міста Бірчі, а інші пропали безвісти…
Літопис УПА т.30 с.236-237
Вояки сотні Степана Стебельського – “Хріна” після переходу на територію УРСР, 1947 р.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста