ВАСИЛЬ БАНДЕРА

22 липня 1942 р. в концтаборі Аушвіц від рук капо – прислужників табірної адмінстрації загинув Василь Бандера – брат Степана Бандери.

Бандера Василь Андрійович (15.02.1915, Старий Угринів Калуського р-ну, Івано-Франківської обл. – 22/21.07.1942, концтабір Аушвіц).

Закінчив Стрийську гімназію, агрономічний ф-т Львівської політехніки, філософскьий ф-т Львівського ун-ту. У 1940 р. одружився з Марією Возняк, сестрою дружини Миколи Лемика – виконавця замаху на працівника радяснького консульства. Протягом 1938—1939 разом з дружиною відбував ув’язнення в концтаборі Береза Картузька, звідки вони вийшли після розвалу Польщі. Нелегально перейшли кордон і дісталися до Кракова.

Учасник ІІ Великого збору ОУН в Кракові (1—4.04.1941 р.) У червні В. Бандера за дорученням ОУН мав проголосити Акт відновлення Української держави в Станіславі. Референт Служби безпеки Станіславського обласного проводу ОУН. 15.09.1941 р. його арештувало Гестапо. Після допитів у шефа станіславського Гестапо Крюгера утримувався в краківській в’язниці, згодом переведений до Освенцима (табірний № 49721).

Там обер-капо Юзек Краль і капо Болек і Сташек Подкульські за наказом гестапівця Грабнера [за ін. даними, вони помстилися за участь С.Бандери у вбивстві міністра Перацького] зламали йому кілька ребер, вибили зуби, розбили обличчя і відправили возити цемент на 2-й поверх блоку, що споруджувався. Коли Василь спіткнувся, кати жорстоко побили його, обсипали лице цементом і занурили у воду, а потім «рижовою» щіткою «відчищали» обличчя і голову. Так повторювалося кілька днів, доки Василь не потрапив до табірної лікарні, де його умертвили смертельним уколом. Тіло спалили в крематорії.

Дружина Марія Бандера-Возняк була арештована перший раз у 1941 р. німцями на 8 місяці вагітності. Випущена після народження доньки Оксани. Другий раз – у 1947 р. НКВС «за родичів чоловіка». Звільнена із спецпоселення в шахтарському селищі Кузбасу в 1962 р.

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста