Загадка Норильського повстання

Режисер: Михайло Ткачук (за створення серіалу “Загадка Норильського повстання” отримав премію ім. В Стуса – 2007р., і Національну премію України ім. Т. Г. Шевченка – 2008р.)
Що таке ГУЛАГ, сьогодні знають всі в цілому світі… Натомість, менше світові відомо про життя в окремих таборах, розташованих по всьому колишньому Радянському Союзу. А це тому, що до середини ХХ століття мало хто повертався звідти живим, бо амністій для приречених – власне, приречених на смерть – не було. Щойно події 50-х років, які мали місце в цих таборах, дещо змінили ситуацію. В травні 1953 року прапори, підняті над виробничою зоною Горстроя, сповістили населення Норильська про страйк політв’язнів Горлагу – “Главного особо режимного лагеря”. Доведені до відчаю нелюдськими умовами життя, беззбройні в’язні повстали і ствердили, що людську гідність перемогти неможливо. Одночасно застрайкувало близько 20 тисяч в’язнів, серед яких майже 70% становили українці-вояки УПА і члени ОУН, які очолили цей спалах волі… “Повстання духу”, як потім історики назвуть цей страйк, продовжувався 69 днів, майже стільки, скільки тривала Паризька Комуна…
А далі була Воркута, Менгір, скасування ГУЛАГу, хрущовська “відлига”, шістдесятники…
Цю маловідому і героїчну сторінку в історії України розкриває наш фільм. Численні його учасники з України, Грузії, Естонії, Канади, Латвії, Литви, Польщі і Росії згадують те “гаряче літо 1953 року”, проводячи декі паралелі із Майданом 2004 року.

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста