“Засланий козачок” в ОУН

В 1946 р. в підпілля ОУН на Буковині радянські органи державної безпеки заслали свого агента Якова Козлова – “Богуна” з метою втертися в довіру до керівника ОУН на Буковині Василя Савчака – “Сталя” та вбити його.

Яків Козлов – 1912 р.н. уродженець с.Вишетарасівка Томаківського р-ну Дніпропетровської області, в органах ВЧК−ОГПУ−НКВД-НКГБ із 1932 р.

В 1938 р. нагороджений знаком «Почетный работник ВЧК-ОГПУ»

Під час війни Яків Козлов – “Богун” був керівником спецгруп зафронтової розвідки 4-го управління НКГБ УРСР , що діяли на території Чехословаччини.

Козлов розповідав, що на території Словаччини він зі своєю групою підірвав 19 військових ешелонів, знищив 6 стратегічних залізничних мостів. Навесні 1945 р. із диверсійним загоном НКГБ «Факел» у складі 18 бійців десантувався біля м. Прага.

Одним із «визначних» досягнень Я. Козлова було захоплення у квітні 1945 р. начальника штабу Андрія Власова генерал-майора Федора Трухіна (якого він насправді вкрав у командира іншої спецгрупи).

Та не забував «Богун» і про себе, він так завзято боровся із нацистами, що в 1945 р. до Києва привіз особисто 8 кг золота і срібла, 5 чемоданів всілякого награбованого добра і приїхав на власному авто. Після важких “ратних трудів” главк скерував цього диверсанта із групою на відпочинок до Львова.

А вже на місці вони провели так звану “хозяйствєнную операцію” і в довколишніх селах грабували селян та вбили вісім цивільних. Терпець у київського керівництва НКВД урвався. До того часу вже назбирали достатньо компромату на “героя” і відкрили кримінальну справу. “Командир-диверсант” потрапив на півроку за грати. Посадили іншого на вісім років, а його випустили.

Не менш цікавими фрагментами біографії Я. Козлова є його робота агентом-внутрішньокамерником у київській, львівській та ін. тюрмах. Зокрема, він «розробляв» керівника ОУН по м. Одеса Мефодія Павлишина-«Матвія», особистого секретаря А. Шептицького о. Івана Котіва, упівця Дениса Ординця, Миколу Дужого та ін.

В 1946 р. засланий в підпілля ОУН на Буковині , однак був викритий Службою Безпеки ОУН та розстріляний.

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста