Злука УНР і ЗУНР. Як це було…

Революційні процеси, що стали наслідком Першої світової війни, призвели до падіння Австро-Угорської імперії. Однією з держав, що утворилась на її руїнах, стала Західноукраїнська Народна Республіка. Вона з моменту утворення зіткнулася з претензіями на західноукраїнські землі сусудніх держав, особливо Польщі, збройною агресією на територію ЗУНР та міжнародною ізоляцією. За таких умов об’єднання ЗУНР і УНР в єдину державу було спробою вирватися із політичного замкненого кола й реалізувати споконвічні мрії українців пр. возз’єднання.

22 січня 1919 р. у Києві на майдані біля Софійського собору був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну. Відповідно до закону “Про форми влади в Україні “, ЗУНР здобула назву Західної області Української Народної Республіки (ЗО УНР) і повну автономію. (В.Винниченко оголосив Акт Злуки ЗУНР і УНР). Золотого лева на прапорі ЗУНР було замінено єдиним державним гербом – тризубом. До скликання Установчих зборів єдиної України ЗУНР і УНР прдовжували утримувати власні уряди, армії та законодавчі органи. Остаточне рішення про об’єднання західних і східних земель повинні були затвердити Українські Установчі збори, які так і не були скликані.

Сам факт проголошення об’єднання ЗУНР і УНР мав величезне морально-політичне значення, підтвердивши прагнення українського народу жити в незалежній і соборній Українській державі.

Ця подія, за словами канадського історика українського походження О.Субтельного, свідчила про те, що “уперше західно- і східноукраїнські націоналісти, які протягом поколінь проголошували існування між ними братерських зв’язків, ввійшли в контакт між собою в масових масштабах”.

Велике значення для наступних подій мала взаємодія Української Галицької армії та армії Директорії.

Ці та інші приклади свідчили про можливість і необхідність об’єднання. Фактично державного об’єднання УНР і ЗУНР не відбулося (позаяк і ЗУНР, і УНР втрачали у цей час позицію за позицією, територію за територією), але історичний досвід державотворення, як на сході так і на заході України був надзвичайно цінним для українських політиків, для державотворення сучасної незалежної України. Починаючи з 2000 р. день 22 січня відзначається в Україні як національне свято.

Ваверчак Неля

Bandera.lviv.ua :: Бібліотека націоналіста